TR / EN
+90 216 640 0 597 / LWS

Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde Kordon Kanı Hücresi ve Doku Biriminde Lighthouse Online İzleme Sistemi Kuruldu!

  Lighthouse EMEA , Şişli Forance Nightingale Hastanesi'nde Kordon Kanı ve doku Birimi'nde de kendi adından bahsettirdi.

Kordon kanı,bebeğin damarlarında dolaşan kendi kanıdır. Gebeliğin başında oluşan embriyonik hücrelerin bir kısmı bebeği oluştururken diğer kısmı ise plasenta adını verdiğimiz yapıyı oluşturmaktadır. Plasenta bir anlamda toprağa kök salan bir ağaç gibi anne rahmine çok sayıda damar uzatır. Annenin damarları aracılığıyla taşınan besin maddeleri ve oksijeni alan bu damarlar plasenta ile bebeği birbirine bağlayan göbek kordonu içinden geçerek bebeğin gelişmekte olan dokularına bu maddeleri iletmek üzere bebeğin dolaşım sistemine dahil olur. Bu damarlarda maddeleri taşıyan ise, bebeğin vücudunda dolaşan kandır.

    Bugün için kordon kanındaki kök hücreler; Kemik iliği naklinde kullanılan rutin bir kaynak haline dönüşmüş olmasının yanı sıra; yeni ve deneysel bir uygulama olan “Rejeneratif Tıp” başlığı altında pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek değerli bir potansiyeldir. Ancak tüm kök hücrelere yönelik olarak; hangi hastalıkların tedavisi için uygun olduğu; yapılacak tedavinin şekli ve uygulanacak hücre dozu, uygulamanın tedavi başarısı ve hücresel uygulamaların diğer tedavilere oranla avantajlarının ne olacağı konusu tamamıyla tıbbi bilgi ve uygulamalarda zaman içinde olacak gelişmelere bağlıdır. Ancak her ne olursa olsun; bu hücrelerin kullanımı; ilgili hekimin kararı ve tıbbi endikasyon ile tıp etiği, ulusal ve uluslararası yöntem, kural ve kanunlarına uygun olmak zorundadır.

    ABD, Avrupa ve yaklaşık 10 yıldır ülkemizde kordon kanı bankaları belli bir ücret karşılığı kişilerin kendi adına (otolog), veya bağış sonrası diğer hastalar için (allojenik kullanım) Kemik iliği nakillerinde veya ileride kullanılması muhtemel hücre tedavilerinde yararlanılacak bir potansiyel olarak -196 C ‘de sıvı azotta saklama işlemi yapmaktadır.

    Lighthouse EMEA ,  Prof. Dr. Utku Ateş öncülüğünde Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde Kordon Kanı ve Doku Hücresi Birimi'nde Online İzleme Sistemi kurdu. Lighthouse Remote 5014P kullanılarak kurulan sistemde odalar ve biyogüvenlik kabinleri LMS Express yazılımı üzerinden online olarak izlenmektedir. Bunun yanısıra odalar sıcaklık , bağıl nem sensörleri ile izlenirken  buzdolaplarında ( -4,+20C) , derin dondurucularda (-76C),  kriyojenik tanklarda ( -190C)  sıcaklık takibi, inkübatörlerde CO2 ,  O2 takipleri de yapılmaktadır. Ayrıca odalara kurulan kamera sistemi ile internet ortamında veriler 7/24 izlenebilmekte ve alarm takibi yapılabilmektedir.

19.09.2016
Turk Ak ISO 9001
Google+
CopyRight © 2011-2018 Lighthouse